Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Šef ANB-a priznao susrete sa Branom * Milo gura Vešovića dok ga Katnić izviđa * „Teroristima” po pet mjeseci zatvora * Pored sina plaćamo kumove i drugove * Šef ANB-a priznao susrete sa Branom * Ne planiramo više duete * Sunčane igrarije u Delti
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zdenka Popović, potpredsjednik Demokratske Crne Gore:
– Milovi prijatelji državi dužni stotine miliona eura.

Vic Dana :)

Ide zec šumom i vidi da svi odjednom bježe pa zaustavi malog miša i upita ga:
- Je li, mišu, što svi bježe?
A miš će njemu:
- Lav je provalio da ga lavica vara pa bježe svi sumnjivi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2017-01-21 CRNA GORA NIJE OBILJEŽILA TRI DECENIJE OD UPOKOJENJA SVOG POSLJEDNJEG KRALJA - MIHAILA, ČASNOG IZDANKA KUĆE PETROVIĆ NJEGOŠ
Kralj Mihailo (naslovna strana Memoara) Nije želio da bude vladar Umjesto ponuđene krune od crnogorskih separatista, koji su na Petrovdan 1941. godine proglasili „nezavisnu” Crnu Goru, okivajući je ropskim lancima nacifašizma, princ Mihailo je izabrao izgnanstvo i nacistički koncentracioni logor i time pred budućim pokoljenjima osvijetlio i svoj i obraz Crne Gore
Dan - novi portal
Na­vr­ši­lo se 30 go­di­na od upo­ko­je­nja prin­ca Mi­ha­i­la Mir­ko­va Pe­tro­vi­ća Nje­go­ša, svi­je­tlog i vi­te­škog iz­dan­ka ove sve­to­rod­ne lo­ze. Na­ža­lost, iz­u­zi­ma­ju­ći sve­šte­ni­ke Mi­tro­po­li­je cr­no­gor­sko–pri­mor­ske ko­ji su na Ce­ti­nju slu­ži­la tri­de­se­to­go­di­šnji po­men na dan nje­go­vog upo­ko­je­nja 24. mar­ta 2016. go­di­ne, ni­ko od onih ko­ji su bi­li oba­ve­zni ni­je obi­lje­žio sje­ća­nje na ovog skrom­nog, ali ča­snog i sta­me­nog iz­dan­ka ku­će Pe­tro­vić Nje­goš – po­sled­njeg kra­lja Cr­ne Go­re. Princ Mi­ha­i­lo, tre­će di­je­te nje­go­vog kra­ljev­skog ve­li­čan­stva prin­ca Mir­ka Di­mi­tri­ja Pe­tro­vi­ća Nje­go­ša (1879 – 1918) i Na­ta­li­je Kon­stan­ti­no­vić (1882 –1950), ro­dio se u Pod­go­ri­ci, 1. sep­tem­bra 1908. go­di­ne. Mla­di princ Mi­ha­i­lo na­pu­šta Cr­nu Go­ru i od­la­zi u eg­zil sa šest go­di­na sa kra­ljev­skom po­ro­di­com 20. ja­nu­a­ra 1916, u tre­nut­ku ka­da je nje­gov otac od­lu­čio da osta­ne u ze­mlji i na­sta­vi mi­rov­ne pre­go­vo­re sa Austro-ugar­skom ko­ja je oku­pi­ra­la Cr­nu Go­ru. U po­čet­ku je po­ha­đao pri­vat­nu ško­lu u Na­pu­lju u Ita­li­ji, a po­tom u Est­bo­ur­nu, Sus­sex, Uje­di­nje­no Kra­ljev­stvo gdje je ste­kao osnov­no obra­zo­va­nje. Po­sli­je upo­ko­je­nja kra­lja Ni­ko­le u Kap d An­ti­bu, 1. mar­ta 1921, na­kon što se nje­gov stric Da­ni­lo od­re­kao pre­sto­la, ma­lo­ljet­ni Mi­ha­i­lo je po­štu­ju­ći kra­lje­vu pre­po­ru­ku pre­sto­lo­na­sled­ni­ku Da­ni­lu u te­sta­men­tu pro­gla­šen od stra­ne iz­bje­glič­ke Vla­de kra­ljem Cr­ne Go­re de ju­re, pod re­gen­stvom kra­lji­ce Mi­le­ne, 7. mar­ta 1921. go­di­ne.
Ova po­li­tič­ka od­lu­ka ni­je ima­la ne­kog uti­ca­ja na nje­gov ži­vot jer je Kra­lje­vi­na Sr­ba, Hr­va­ta i Slo­ve­na­ca po­sli­je odr­ža­nih pr­vih iz­bo­ra u no­vo­stvo­re­noj dr­ža­vi, ko­ji su u Cr­noj Go­ri bi­li pr­vi kon­sult (re­fe­ren­dum) na­ro­da pod me­đu­na­rod­nom kon­tro­lom ko­ji je po­tvr­dio od­lu­ku „Pod­go­rič­ke skup­šti­ne”, de ju­re do­bi­la me­đu­na­rod­no pri­zna­nje do­no­še­njem Vi­dov­dan­skog usta­va 28. ju­na 1921. go­di­ne.
Princ Mi­ha­i­lo je za­vr­šio u Fran­cu­skoj, pr­vo Vi­šu ško­lu, a po­tom na­sta­vio stu­di­je u Pa­ri­zu. Kao fran­cu­ski dr­ža­vlja­nin, po sti­ca­nju pu­no­ljet­stva, od­re­kao se bi­lo ka­kve po­li­tič­ke ulo­ge za svo­je i po­tre­be di­na­sti­je, pri­zna­ju­ći Kra­lje­vi­nu Sr­ba, Hr­va­ta i Slo­ve­na­ca. Kralj Mi­ha­i­lo se na ovaj na­čin i for­mal­no od­re­kao kra­ljev­ske kru­ne u ko­rist svo­ga bra­ta od tet­ke kra­lja Alek­san­dra Ka­ra­đor­đe­vi­ća i kao član sta­re vla­da­ju­će po­ro­di­ce bio na ci­vil­noj li­sti Kra­lje­vi­ne Sr­ba, Hr­va­ta i Slo­ve­na­ca.
Iako se princ Mi­ha­i­lo od­re­kao ba­vlje­nja po­li­ti­kom dru­gi se ni­je­su od­re­kli po­ku­ša­ja zlo­u­po­tre­be ime­na ovog ča­snog čo­vje­ka u svo­jim po­li­tič­kim za­vje­ra­ma. Pre­ma pi­sa­nju po­zna­tog advo­ka­ta i knji­žev­ni­ka Ni­ko­le Đo­no­vi­ća, po­vo­dom pri­ma­nja u audi­jen­ci­ju kod kra­lja Alek­san­dra Ka­ra­đor­đe­vi­ća nje­go­vog bra­ta Jo­va­na Đo­no­vi­ća, po­zna­tog pu­bli­ci­ste, pri­li­kom pri­hva­ta­nja po­sta­vlja­nja na mje­sto ju­go­slo­ven­skog am­ba­sa­do­ra u Al­ba­ni­ji po­mi­nje slu­čaj po­ku­ša­ja zlo­u­po­tre­be ime­na prin­ca Mi­ha­i­la pri­je Dru­gog svjet­skog ra­ta 1932. go­di­ne, ko­ji je po svoj pri­li­ci bio uvod u ono što se de­ša­va­lo ka­sni­je. Kralj Alek­san­dar je ta­da re­kao Jo­va­nu Đo­no­vi­ću da Ita­li­ja ima u pla­nu da do­ve­de na al­ban­ski pre­sto prin­ca Mi­ha­i­la Pe­tro­vi­ća Nje­go­ša, pa da sa al­ban­ske stra­ne poč­ne da uba­cu­je lju­de u Cr­nu Go­ru i da iza­zo­ve usta­nak i kr­vo­pro­li­će, a da bi Al­ba­ni­ju pri­do­bi­la de­fi­ni­tiv­no za se­be. Princ Mi­ha­i­lo Pe­tro­vić Nje­goš je tre­ba­lo po tom pla­nu da bu­de knjaz al­ban­sko-cr­no­gor­ski. Kao i ka­sni­je čo­vjek od ča­sti je od­bio ove ne­ča­sne igre sa njim i ime­nom sve­to­rod­ne lo­ze Pe­tro­vić Nje­goš.
Bo­lu­ju­ći od tu­ber­ku­lo­ze kič­me, na pre­po­ru­ku svog pa­ri­skog dok­to­ra, princ Mi­ha­i­lo se li­je­čio u ba­nja­ma Bre­ta­nje u Fran­cu­skoj gdje sre­će svo­ju bu­du­ću su­pru­gu Že­ne­vjev Pri­žan sa ko­jom se vjen­čao 27. ja­nu­a­ra 1941. go­di­ne Ne­ko­li­ko mje­se­ci po­sli­je vjen­ča­nja, apri­la 1941. go­di­ne, par ko­ji je ži­vio u Pa­ri­zu, uhap­šen je od Ge­sta­poa i pre­ba­čen u na­ci­stič­ki kon­ce­tra­ci­o­ni lo­gor Bad Hom­burg bli­zu Ham­bur­ga u Nje­mač­koj. Za to vri­je­me, princ Mi­ha­i­lo je pri­mio pred­stav­ni­ka ita­li­jan­ske vla­de ko­ja mu je po­nu­di­la kra­ljev­sku kru­nu Cr­ne Go­re, na­kon što je kao „ne­za­vi­sna dr­ža­va” po­no­vo us­po­sta­vlje­na na­kon ras­pa­da Ju­go­sla­vi­je. Spre­man da žr­tvu­je i sam ži­vot, od­bio je da pri­mi po­nu­đe­nu kru­nu Cr­ne Go­re od stra­ne on­da­šnjih moć­ni­ka Mu­so­li­ni­ja i Hi­tle­ra od ko­jih je u tom vre­me­nu drh­ta­la Evro­pa i sav svi­jet i po­no­vio svo­je vje­ro­va­nje u uje­di­nje­nu Ju­go­sla­vi­ju. Na­mje­sto po­nu­đe­ne kru­ne od krat­ko­vi­dih i pro­da­nih cr­no­gor­skih se­pa­ra­ti­sta na če­lu sa Se­ku­lom Dr­lje­vi­ćem, naj­mrač­ni­jom dič­no­šću u isto­ri­ji Cr­ne Go­re, ko­ji su na Pe­trov­dan 1941. go­di­ne pro­gla­si­li „ne­za­vi­snu” Cr­nu Go­ru, oki­va­ju­ći je rop­skim lan­ci­ma na­ci­fa­ši­zma, princ Mi­ha­i­lo je iza­brao iz­gnan­stvo i na­ci­stič­ki kon­cen­tra­ci­o­ni lo­gor i ti­me pred bu­du­ćim po­ko­lje­nji­ma osvi­je­tlio i svoj i obraz Cr­ne Go­re. Na­kon oslo­bo­đe­nja iz lo­go­ra, kra­jem 1943. go­di­ne, prin­ca Mi­ha­i­la po­no­vo su uhap­si­li Njem­ci i za­tvo­ri­li ga od ju­na 1944. go­di­ne do apri­la 1945. go­di­ne. Za vri­je­me nje­go­vog dru­gog za­to­če­ni­štva do­bio je glas da mu se u Fran­cu­skoj ro­dio sin Ni­ko­la, 7. ju­la 1944. go­di­ne.
Po oslo­bo­đe­nju, princ Mi­ha­i­lo i nje­go­va su­pru­ga Že­ne­vjev su od­lu­či­li da do­đu u Ju­go­sla­vi­ju 1948. go­di­ne. U Be­o­gra­du je princ Mi­ha­i­lo oba­vljao po­sao še­fa pro­to­ko­la u Mi­ni­star­stvu ino­sta­nih po­slo­va, ali, raz­o­ča­ra­na Ti­to­vim re­ži­mom, po­ro­di­ca se vra­ti­la na­zad u Fran­cu­sku na­kon go­di­nu da­na. Od is­ku­stva u ko­mu­ni­stič­koj Ju­go­sla­vi­ji ostao je sa­mo na­di­mak ko­ji je do­di­je­ljen Že­ne­vjev Pri­žon - „Cr­ve­na Prin­ce­za”. Ubr­zo po po­vrat­ku u Pa­riz, nji­hov brak je za­pao u kri­zu i princ Mi­ha­i­lo i Že­ne­vjev su se raz­ve­li 1949. go­di­ne. Na­kon po­vrat­ka u Fran­cu­sku, princ Mi­ha­i­lo je na­šao po­sao kao ko­mer­ci­ja­li­sta i po­vre­me­ni pre­vo­di­lac. Nje­go­ve zva­nič­ne ak­tiv­no­sti kao prin­ca Cr­ne Go­re su sma­nje­ne go­to­vo na nu­lu. Je­di­no se mo­že po­me­nu­ti je­dan dug put u Sje­ver­nu Ame­ri­ku, po­sli­je ko­ga su štam­pa­ni nje­go­vi „Me­mo­a­ri” u iz­da­nju „Srp­ske na­rod­ne od­bra­ne” u Ka­na­di. Nji­ho­vo pr­vo štam­pa­nje osta­lo je sko­ro ne­po­zna­to, ta­ko da im ni­je uka­za­na pa­žnja ko­ju oni po svom zna­če­nju i sa­dr­ža­ju za­slu­žu­ju. Po­vo­dom pet­na­est go­di­na od upo­ko­je­nja prin­ca Mi­ha­i­la Pe­tro­vi­ća Nje­go­ša 2001. go­di­ne, Mi­tro­po­li­ja cr­no­gor­sko-pri­mor­ska i nje­na iz­da­vač­ka ku­ća „Sve­ti­go­ra” štam­pa­li su dru­go iz­da­nje „Me­mo­a­ra”, ko­je po­red iz­ra­za po­što­va­nja pre­ma ovom svi­je­tlom iz­dan­ku sve­to­rod­ne lo­ze Pe­tro­vi­ća, ima za cilj da ovu ve­o­ma zna­čaj­nu knji­gu uči­ni do­stup­nom ši­roj jav­no­sti u Cr­noj Go­ri, i van Cr­ne Go­re.
Po od­la­sku u pen­zi­ju, princ Mi­ha­i­lo je vo­dio usa­mlje­nič­ki i umje­ren ži­vot, ali ka­rak­te­ran i bez bi­lo ka­kve kom­pro­mi­ta­ci­je, ni­kad ne ko­ri­ste­ći nje­go­vo slav­no po­ro­dič­no ime da bi ušao u dru­štve­ne kru­go­ve. Ra­de­ći sa­mo kra­tak pe­ri­od u Fran­cu­skoj, sa pen­zi­jom ko­ja je bi­la vr­lo ma­la, u stva­ri je­dva do­volj­na za pre­ži­vlja­va­nje, po­stao je pre­vi­še usa­mljen, ne­sre­ćan i na­pu­šten od svih iz­u­zi­ma­ju­ći ne­ko­li­ko pri­ja­te­lja kao što su bi­li Ili­ja – Mi­nja Pe­ri­šić, Jo­van Br­kić i Mar­ko Mi­lu­ti­no­vić Pi­per. Ovaj ve­li­ki pa­tri­o­ta sa­hra­njen je na Srp­skom gro­blju bli­zu Or­li­ja, Val de Marn, u Fran­cu­skoj, 1. apri­la 1986. go­di­ne. Oko dvi­je sto­ti­ne lju­di pri­su­sto­va­lo je opi­je­lu u Srp­skoj pra­vo­slav­noj cr­kvi u Pa­ri­zu. Uz mo­li­tve sve­šte­ni­ka za spa­se­nje du­še, sa njim je spu­šten u pri­vre­me­nu grob­ni­cu i gru­men rod­ne ze­mlje.
Ka­ko je u po­go­vo­ru dru­gog iz­da­nja „Me­mo­a­ra” prin­ca Mi­ha­i­la za­pi­sao mi­tro­po­lit Am­fi­lo­hi­je: ,,Na nje­ga bi se mo­gla pri­mi­je­ni­ti, kao po­hva­la, ona drev­na he­len­ska mu­drost: „Skri­ve­no po­ži­vje”.
No, iako „skri­ve­no” i u ino­stran­stvu, po­ži­vio je do­volj­no du­go i zna­me­ni­to da bi mo­gao bi­ti za­pam­ćen i pri­znat u isto­ri­ji za pra­vog na­sljed­ni­ka dje­la i za­vjet­ne mi­sli nje­go­vih slav­nih pre­da­ka Pe­tro­vi­ća, po­čev­ši od vla­di­ke Da­ni­la, „vo­je­vo­di­ča srb­ske ze­mlje”, pre­ko Sv. Pe­tra Ce­tinj­skog i Pe­tra II Pe­tro­vi­ća Nje­go­ša, pa sve do nje­go­vog dje­da Ni­ko­le I Pe­tro­vi­ća…” Jo­van B. Mar­kuš


Grob­ni­ca na Ce­ti­nju

Pri­li­kom pre­no­sa i sa­hra­ne zem­nih osta­ta­ka kra­lja Ni­ko­le i kra­lji­ce Mi­le­ne na Ce­ti­nju 1989. go­di­ne bi­lo je pla­ni­ra­no da se za­jed­no sa nji­ma pre­ne­su na Ce­ti­nje i nje­go­vi zem­ni osta­ci, ali pre­ma fran­cu­skim pro­pi­si­ma zbog krat­kog pro­to­ka vre­me­na od upo­ko­je­nja to je od­lo­že­no za maj 1990. go­di­ne. Tom pri­li­kom na Dvor­skom gro­blju pred Ce­tinj­skim ma­na­sti­rom na­pra­vlje­na je grob­ni­ca prin­ca Mi­ha­i­la, po­red grob­ni­ca prin­ce­ze Vje­re i prin­ce­ze Kse­ni­je. Iako je mi­tro­po­lit cr­no­gor­sko–pri­mor­ski Am­fi­lo­hi­je, ko­ji se kao je­ro­mo­nah pri­li­kom bo­rav­ka u Pa­ri­zu sre­tao i bio u dru­štvu prin­ca Mi­ha­i­la, vi­še pu­ta po­kre­tao ini­ci­ja­ti­vu da dr­žav­na vlast is­pu­ni pi­sme­no pre­u­ze­tu oba­ve­zu na nji­ho­vu sra­mo­tu to do da­nas ni­je ostva­re­no. Prin­če­va na­pa­će­na du­ša na­ći će smi­raj svoj ka­da se is­pu­ni nje­gov ama­net da bu­de sa­hra­njen u Otadž­bi­ni me­đu svo­jim slav­nim pre­ci­ma Pe­tro­vi­ći­ma – Nje­go­ši­ma.


Vinjoli pisao o Cr­noj Go­ri 1941. go­di­ne

Pro­fe­sor Đu­lio Vi­njo­li, šef ka­te­dre za Pra­vo Evrop­ske uni­je na Fa­kul­te­tu po­li­tič­kih na­u­ka Uni­ver­zi­te­ta u Đe­no­vi, ko­ji va­ži za struč­nja­ka za is­toč­nu Evro­pu i Bal­kan ob­ja­vio je 2002. go­di­ne knji­gu ,,Vi­cen­da ita­lo-mon­te­ne­gri­na”. Knji­ga je ba­zi­ra­na na iz­vo­ri­ma na ita­li­jan­skom je­zi­ku ko­ji se od­no­se na po­ku­šaj fa­ši­stič­ke Ita­li­je da 1941, po­sli­je oku­pa­ci­je, us­po­sta­vi sa­te­lit­sku dr­ža­vu Cr­nu Go­ru ko­ja bi pod nje­nim pa­tro­na­ton ima­la for­mal­nu ne­za­vi­snost, ka­ko je uči­nje­no u Al­ba­ni­ji i Hr­vat­skoj, što je i te­ma knji­ge ko­ja ima pod­na­slov „Ne­po­sto­je­ća ne­za­vi­snost Cr­ne Go­re 1941. go­di­ne”.
In­te­re­sant­ne su po­li­tič­ke igre o ko­ji­ma pi­še pro­fe­sor Vi­njo­li, oko od­re­đi­va­nja kan­di­da­ta za cr­no­gor­sko pre­sto u „Ne­za­vi­snoj dr­ža­vi” Cr­noj Go­ri 1941. go­di­ne pod po­kro­vi­telj­stvom fa­ši­stič­ke Ita­li­je i na­ci­stič­ke Nje­mač­ke.
Glav­ni kan­di­dat u kru­go­vi­ma oko ita­li­jan­skog dvo­ra za pre­sto je bio princ Mi­ha­i­lo Pe­tro­vić Nje­goš, unuk kra­lja Ni­ko­le, ko­ji je kao ma­lo­lje­tan po­sli­je kra­lje­ve smr­ti i ab­di­ka­ci­je pre­sto­lo­na­sljed­ni­ka Da­ni­la, bio pro­gla­šen od stra­ne kra­ljev­ske Vla­de u eg­zi­lu kra­ljem Cr­ne Go­re.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"